Ürün Kategorileri
Alışveriş Sepetim
Türkiye’deki yasal düzenlemelere göre kontakt lensler reçete ile satılmaktadır. Lütfen reçetenizi göndermeyi unutmayınız.

Sık Sorulanlar

Kontakt lens kullanımı kolay mıdır?

Yumuşak lensler kullanımı en kolay lenslerdir. Daha önce hiç kontakt lens kullanmadıysanız bile yumuşak lensleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yumuşak lensler yüksek oksijen geçirgenliğine sahiptir. Yeni nesil silikon hidrojel yumuşak saydam lens çeşitleri arasında bir ay boyunca gece bile gözden çıkartılmadan kullanılabilen lensler bulunmaktadır.

Örneğin; Air Optix Night and Day AQUA yumuşak kontakt lensler 30 gün ve gece gözden çıkarılmadan kullanılabilmektedir.


Kontakt lense adapte olmam ne kadar sürer?

Günümüzde, çok konforlu olan yumuşak kontakt lenslere kullanıcıların çoğu birkaç saat gibi çok kısa bir zaman içerisinde adapte olurlar. Bazı lens kullanıcılarında bu süre biraz uzayabilir ancak süre birkaç günü pek geçmez.

Neden gözlük reçetesiyle kontakt lens alınmaz?

Kontakt lensler korneanın üzerinde duracak şekilde tasarlanmışlardır, gözlük ise korneaya ortalama 12 mm mesafededir.

Verteks mesafesi olarak adlandırılan bu mesafe kornea ile gözlük camı arasındaki ortalama mesafedir. Örneğin; gözlük numarası -6.00 olan kişinin kontakt lens reçetesi verteks mesafesi sıfır iken yazılmalıdır. Lens reçetesi verteks mesafesi farklılığı dikkate alınmadan yazılırsa kişi net görüş alamaz ve görme problemleri ortaya çıkar.

Küçük numaralarda gözlük ve kontakt lens numaraları aynı iken, numara yükseldikçe miyoplarda gözlüğe oranla daha küçük, hipermetroplarda ise daha büyük numaralı lens gerekmektedir.

Peki kontakt lensler ne kadar sağlıklıdır?

Öncelikle şunu söylemekte yarar var. 70’li yıllardan sonra ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan kontakt lensler artık günümüzde çok farklıdır. Toplum olarak zihinlerimizde oluşan kontakt lens imajı da değişen kontakt lens teknolojisine bağlı olarak geçmişte kaldı. Kontakt lensler artık sert değil.

Bazı kornea hastalıklarında kullanılanlar hariç uzak, yakın ve astigmat görme bozukluklarında tamamen yumuşak lensler kullanılmakta. Bunlar gözde hissedilmeyen hatta lens kullandığınızı unutturabilecek kadar rahat lenslerdir.

Çağımızı değiştiren polimer teknolojisi göz sağlığının emrinde.

Gelişen yüksek kimya teknolojisi sayesinde çok üstün nitelikli lens materyalleri üretilebiliyor. 1998 yılında sağlık otoritelerince onaylanarak ruhsatlandırılan yeni bir teknoloji kontakt lens dünyasını tamamen değiştirerek gözde uzun süre kalabilecek lenslerin üretilmesine olanak sağladı.

Sağlık alanında bir dünya devi, İsviçre’li Novartis ilaç firmasına bağlı bir kuruluş olan Ciba Vision firmasının araştırma - geliştirme ekibi, alışılagelen lenslerin üretildiği materyal olan hidrojel materyali ile silikon maddesini bir araya getirmeyi başararak göz sağlığı konusunda bir çığır açtılar. Bu yeni materyal sayesinde silikon-hidrojel lenslerle üstün konfor ile sağlığı bir araya getirdiler.

Gece ve gündüz hiç çıkarmadan kullanılabilen lensler var mı?

Yeni nesil silikon-hidrojel lenslerin, olağan hidrojel yumuşak kontakt lenslerden 5 kat daha fazla oksijen iletimi sağlayarak gece ve gündüz kullanılabilen çeşitleri bulunmaktadır.